اخبار بررسی واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2

News & Updates

کاربر شناخته شده
ربات
ارسال ها
21,123
وب
www.fars-gsm.com
اعتبار
-284
جهت مشاهده تصاویر میبایست ثبت نام نمایید

DeepCool یکی از شرکت‌هایی است که توانسته در چند سال فعالیت، به خوبی محصولاتش را براساس نیاز بازار ارتقا دهد و با این روش نظر کاربران را به محصولات خود جلب کند. این برند چینی در زمینه ساخت کولرهای آبی هم فعالیت خوبی دارد و تاکنون چندین مدل از محصولات این شرکت را بررسی کرده ایم. یکی از محصولات جدید این شرکت نسل دوم کولر GAMMAXX L240 است. این کولر به تازگی در اختیار ما قرار گرفته است و در این بررسی سعی داریم نگاهی اجمالی به طراحی و کارایی آن داشته باشیم. با بررسی نسخه دوم GAMMAXX L240 با ما باشید.

بسته بندی و محتویات داخل جعبه:

جهت مشاهده تصاویر میبایست ثبت نام نمایید


بسته بندی در GAMMAXX L240 نسخه دو از نظر ظاهری تفاوت چندانی با نسخه قبل ندارد. البته سایز جعبه نسخه دو ک‌می‌بزرگتر است و روی آن عبارت Anti-Leak Tech Inside دیده ‌می‌شود.

جهت مشاهده تصاویر میبایست ثبت نام نمایید


مانند L240 نسل یک، تجهیزات در داخل کیسه پلاستیکی قرار دارد و بخش داخلی بسته بندی از جنس مقوا است. در قسمت پشتی بسته بندی مانند همیشه شاهد ارائه اطلاعاتی در مورد مشخصات فنی و امکانات محصول هستیم.

جهت مشاهده تصاویر میبایست ثبت نام نمایید


مانند قبل در بسته بندی کولر، دو فن دوازده سانتی متری RGB از نوع Hydro Bearing وجود دارد.

جهت مشاهده تصاویر میبایست ثبت نام نمایید


مانند نسل اول این خنک کننده، در داخل بسته بندی دو کیسه قرار دارد که در داخل یکی کنترلر به همراه کابل‌ها و دیگری صفحه فلزی و پیچ‌ها در داخل آنها تعبیه شده است.

جهت مشاهده تصاویر میبایست ثبت نام نمایید


روی کیسه دوم عبارت اینتل و ای ام دی دیده ‌می‌شود که نشان دهنده تعبیه امکانات جانبی نصب خنک کننده روی سوکت‌های اینتل و ای ام دی است.

جهت مشاهده تصاویر میبایست ثبت نام نمایید


همچنین رادیاتور مشکی رنگ و پمپ و بلاک خنک کننده که روی آن لوگوی Deep Cool درج شده است و به وسیله دو لوله به یکدیگر متصل شده اند دیده ‌می‌شود.

جهت مشاهده تصاویر میبایست ثبت نام نمایید


لوله‌ها برای مقاومت بهتر و طول عمر بیشتر دارای پوشش هستند که این موضوع خیال کاربر را تا حدود زیادی راحت ‌می‌کند.

جهت مشاهده تصاویر میبایست ثبت نام نمایید


در این نسخه برای پوشش بخش مسی روی بلاک خنک کننده Deep Cool از یک برچسب استفاده کرده است که روی آن اشاره شده است، هشدار قبل از استفاده برداشته شود. اغلب برند‌ها از برچسب‌های شفاف برای محافظت از پشت بلاک استفاده ‌می‌کنند که این موضوع باعث خطای چشم شده و کاربران فراموش ‌می‌کنند این برچسب‌های شفاف را پیش از نصب بردارند. شرکت دیپ‌کول عمدا از یک برچسب شیری رنگ در پشت بلاک استفاده کرده است تا احتمال بروز چنین خطایی را کاهش دهد. خنک کننده نسل دوم GAMMAXX L240 ک‌می‌بزرگتر از نسل اول است اما این تفاوت اصلی این دو سری نیست.

جهت مشاهده تصاویر میبایست ثبت نام نمایید


وجه تمایز اصلی این دو سری استفاده از فناوری ضد نشت است که باعث شده سایز و ک‌می‌وزن محصول بیشتر شود. البته وجود این فناوری باعث ‌می‌شود که دیگر نگران نشت مایع خنک کننده روی مادربرد و دیگر بخش‌ها نخواهید بود.

مشخصات فنی و فناوری:


برای مقایسه راحت تر، مشخصات فنی دو خنک کننده را به صورت جدول در کنار یکدیگر قرار دادیم. با توجه به جدول مشاهده ‌می‌کنید که این دو محصول از نظر مشخصات تفاوت زیادی ندارند.

مدلGAMMAXX L240GAMMAXX L240 V2
سوکت‌های قابل پشتیبانیAM4/AM3+/AM3/ AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1 LGA20XX/LGA1366/LGA115XAM4/AM3+/AM3/ AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1 LGA20XX/LGA1366/LGA115X
ابعاد پمپ47×79×91 میلی متر47×79×91 میلی متر
ابعاد رادیاتور27×120×274 میلی متر27×120×282 میلی متر
جنس رادیاتورالومینیومالومینیوم
ابعاد و تعداد فن‌هادو فن 12 سانتی متریدو فن 12 سانتی متری
میزان جریان هوای فن‌ها69.3469.34
نوع فن‌هاHydro BearingHydro Bearing
سرعت پمپ خنک کننده2550 دور در دقیقه با 10 درصد بالا و پایین2400 دور در دقیقه با 10 درصد بالا و پایین
سازگاری RGB با برندهایAsus, MSI, Gigabyte, AsrockAsus, MSI, Gigabyte, Asrock, Razer
عمر مفید پمپ120 هزار ساعت120 هزار ساعت
میزان نویز فنزیر 30 دسی بلزیر 30 دسی بل
وزن خالص1204 گرم1320 گرم

مانند نسل اول، ضخامت رادیاتور در بیشترین میزان به ۴.۵ سانتی متر ‌می‌رسد. این میزان فضای کافی را به کاربر ‌می‌دهد تا بعد از نصب فن‌ها هم بتواند فاصله کافی در بخش بالای مادربرد داشته باشد. با این وجود حتی بعد نصب فن‌ها موردی نخواهید داشت و این مورد باعث ‌می‌شود که بتوانید مدیریت بهتری در داخل کیس داشته باشید و گردش هوای به خوبی انجام شود. در مورد عایق کاری و اتصالات نسل دوم این خنک کننده بهینه تر شده است. اتصالات در نزدیک موتور و بخش خنک کننده از نوع فلزی و قابل حرکت است که ‌می‌توان براساس نیاز آن را تغییر جهت داد. مقاومت اتصالات خوب است و مورد یا مشکلی در این زمینه دیده ‌نمی‌شود.

جهت مشاهده تصاویر میبایست ثبت نام نمایید


بلاک خنک کننده از جنس مس است که انتقال حرارت را بهتر انجام ‌می‌دهد. مانند دیگر خنک کننده مورد بررسی، در داخل این بخش به ترتیب از بالا به پایین یک موتور قوی برای ایجاد جریان مایع با فشارتر، محور سرامیکی با کارایی و طول عمر بالا بیشتر، پروانه با طراحی پشت بسته برای ایجاد فشار بیشتر مایع و در نهایت بلاکی که از مس خالص ساخته شده است که روی پردازنده قرار ‌می‌گیرد و باعث ‌می‌شود گرمای پردازنده با سرعت به مایع خنک کننده منتقل شود. این بلاک مسی با تعداد زیادی پیچ ثابت شده است که نقش بسزایی در انتقال حرارتی ایفا ‌می‌کند. در بخش بالایی که حالت آینه ای دارد لوگوی Deep Cool درج شده است و دارای نورپردازی است. این خنک کننده هم در نسخه اول و هم در نسخه دوم امکان همسان سازی نورپردازی RGB با مادربردهای ایسوس، ام اس ای، گیگابایت و ازراک را دارد، اما آنچه که نسخه دوم این واترکولر را متمایز ‌می‌کند، اضافه شدن امکان همسان سازی RGB با اکو سیستم Razer Chroma RGB است. این بدان معنا است که شما ‌می‌توانید در صورتی که محصولی مجهز به RGB ساخت برند Razer داشته باشید و یا مادربرد شما از قابلیت نورپردازی پشتیبانی کند براحتی علاوه بر نوع نورپردازی مادربرد، خنک کننده را هم کنترل کنید.

جهت مشاهده تصاویر میبایست ثبت نام نمایید


نکته جالب این که وقتی همزمان نور فن‌های خنک کننده تغییر ‌می‌کند رنگ بخش بلاک خنک کننده هم تغییر ‌می‌کند که این موضوع باعث جذابیت بهتر ‌می‌شود.

جهت مشاهده تصاویر میبایست ثبت نام نمایید


همچنین سیستم ضد نشتی که Deep Cool در این محصول استفاده کرده است باعث ‌می‌شود زمانی که فشار داخل خنک کننده در زمانی که در زیر فشار قرار دارد تغییر ناگهانی پیدا نکند. بر خلاف نسل قبل خنک کننده آبی که تغییرات فشار زیادتر بود، تغییرات فشار در این خنک کننده با زاویه منطقی تغییر ‌می‌کند.

جهت مشاهده تصاویر میبایست ثبت نام نمایید


در نمودار خط آبی خنک کننده با سیستم ضد نشت و سفید بدون سیستم نشت. همچنین Deep Cool سعی کرده است با بهینه سازی مایع داخل خنک کننده یا کولانت باعث بهبود کارایی آن شده است.

نصب و تست:

مشخصات سیستم تست
پردازندهIntel Core i7 8700K
مادربردAsus Maximus X Formula
حافظهG.SKILL 2*8GB DDR4-3200
کارت گرافیکGeForce GTX1080
کیسEARLKASE RGB

نصب خنک کننده داخل کیس سخت نیست و ‌می‌توانید با صرف یک زمان منطقی و با حوصله براحتی رادیاتور را نصب کنید. به همراه خنک کننده یک بسته کوچیک خمیر سیلیکون هم قرار داشت که ما از آن استفاده کردیم. داخل بسته بندی خمیر زیادی نیست اما با این وجود برای نصب اولیه کافی است. مانند محصولات قبل بعد از نصب خنک کننده سیستم دمای پردازنده را در حالت‌های مختلف فرکانس در حالت Idle و پردازش تست کردیم که نتیجه آن را در جدول ذیل ‌می‌بینید.

اشاره: دما به سانتیگراد درج شده است.

Core i7 8700KواترکولرGammaxx L240واترکولرGammaxx L240 V2
حالت بیکاریحالت پردازشی (حداکثر لود)حالت بیکاریحالت پردازشی (حداکثر لود)
فرکانس دیفالت3467.83466.4
فرکانس 4.8 گیگاهرتز تمام هسته‌ها35.578.135.176.9
فرکانس 4.9 گیگاهرتز تمام هسته‌ها36.484.736.182.6

براساس اطلاعات فنی میزان نویز فن‌ها کمتر از 30 دسی بل در حداکثر میزان دور است. از آنجایی که دستگاه اندازه گیری دقیق میزان نویز فن را نداشتیم تصمیم گرفتیم وضعیت صدای فن را به صورت تجربی در نظر بگیریم. در کل صدای فن‌ها در بیشترین میزان دور در نیمه شب و در محیط ساکت هم صدای فن مناسب بود. البته صدای فن‌ها به طور کامل شنیده ‌می‌شد اما مشکل ساز و آزار دهنده نبود.

نتیجه گیری:


واقعیت امر این است که آنچه که امروز پس از بررسی این واتر کولر مشاهده کردیم، پیشرفت قابل توجه شرکت دیپ کول در توسعه و افزایش کیفیت محصولات خود بوده است. امروزه محصولات این شرکت یکی از مطمئن ترین و با کیفیت ترین محصولات بازار است. واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2 نیز بی شک محصولی دوست داشتنی و مطمئن در بازار است که به لطف فن آوری ضد Leakage دیپ کول، دیگر هرگز نگران نشتی از واترکولینگ خود نخواهید بود. دیپ کول نه تنها در دنیا بلکه در بازار ایران هم جایگاه خاص خود را پیدا کرده است و کاربران زیادی به دنبال خرید محصولات خوش ساخت و لوازم جانبی با کیفیت برند محبوب دیپ کول هستند.

اگرچه ما امکان تست این واتر کولر را بر روی سیستم‌های مختلف را نداشته ایم، اما با همین پردازنده ای که در اختیار داشتیم، نتایج بدست آماده کاملا مناسب، خوب و قابل قبول بود. با توجه به سازگاری بالای این واترکولر با اغلب سوکت‌ها، ‌می‌توانید با خیال راحت نسبت به تهیه این واترکولر خوش ساخت اقدام کنید و ضمن خنک نگاه داشتن دمای پردازنده، روشنایی و رقص نور هیجان انگیزی را به سیستم خود هدیه دهید. واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2 در بازار‌های جهانی به قیمت حدودی 90 دلار و در بازار ایران نیز در حال حاضر به قیمت حدودی 3.300.000 تومان با ضمانت یک ساله به فروش ‌می‌رسد.

در مجموع این کولر را به کلیه کاربران حرفه ای، گیمر‌ها، استریمر‌ها، و دوستانی که در سطح پایه نیاز به اورکلاک دارند، پیشنهاد ‌می‌کنیم و نشان پیشنهاد شده توسط سخت افزار را به آن اهدا ‌می‌کنیم.

جهت مشاهده تصاویر میبایست ثبت نام نمایید

مزایا:
  • کارایی خوب در مقایسه با قیمت
  • پشتیبانی اغلب سوکت‌های پردازنده
  • وجود نورپردازی RGB در فنها و بلاک کولر
  • کارایی خوب و نویز مناسب پمپ در زمان کار
  • پشتیبانی از سیستم ضد نشت اختصاصی دیپ کول
  • نورپردازی قابل همسان سازی با RGB مادربردهای همه ی برندها
  • پشتیبانی از نورپردازی Razer Chroma RGB (این مورد در نسخه قبلی پشتیبانی نمیشد).
معایب:
  • اگر ک‌می‌سخت گیر باشیم، صدای فن ‌می‌توانست کمتر باشد!
  • عدم وجود کنترلر RGB مستقل (یعنی برای استفاده از نورپردازی باید مادربرد شما قابلیت مدیریت نورپردازی داشته باشد)
پیشنهاد سخت‌افزارمگ:
  • خنک کننده ای با کارایی و امکانات خوب که ‌می‌تواند به خوبی هوای پردازنده شما را داشته باشد!
8.9امتیاز8.9کارایی8.9امکانات8.8طراحی8.9ارزش خرید

 
بالا